Accessibility.SkipToMainContent

Nautilus International viert in mei zijn jubileum, tien jaar nadat het pionieerde als nieuwe, grensoverschrijdende vakbond voor maritieme professionals.

10ann_nautilus_bgm11_membership_card_10pc.jpg

De geschiedenis van de vakbond gaat eigenlijk al terug tot 162 jaar geleden. In 1857 werd in het Verenigd Koninkrijk de Mercantile Marine Service Association opgericht, als reactie op de Merchant Shipping Act uit 1850.

Door de jaren heen werden er in Nederland en het Verenigd Koninkrijk diverse organen opgericht die zeevarenden en binnenvaartschippers vertegenwoordigden. Later gingen deze in het belang van hun leden vaak samen, en dat heeft uiteindelijk geresulteerd in de organisatie die we nu kennen als Nautilus International. Hierdoor kwamen er allerlei professionals bij elkaar: kapiteins, officieren en onderofficieren, maar ook allerlei ander personeel in de maritieme industrie, op zee, op binnenwateren en aan wal.

De mijlpaal van grensoverschrijdende samenwerking werd bereikt op 15 mei 2009, toen Nautilus NL (dat voortkwam uit de Nederlandse vakbond FWZ) en Nautilus UK de krachten bundelden en een internationale vakbond werden met een Nederlandse en een Britse tak.

In de jaren daarna werd er steeds intensiever samengewerkt en voerden Nautilus NL en Nautilus UK gezamenlijk onderhandelingen met de sociale partners.

10annj_swiss_branch_joining_launch_2011_mark_dickinson_receives_gift_10pc.jpg
De Zwitsers komen erbij

In 2011 stapte de maritiem sectie van de Zwitserse vakbond Unia over naar Nautilus International en werd er een Zwitserse tak gevormd, en in 2015 werd de Nederlandse vakbond FNV Waterbouw ook integraal onderdeel van Nautilus.

De vakbond blijft ook internationaal actief via de Nautilus Federation.

Dit is een groep gelijkgestemde vakbonden die professionals in de zee- en binnenvaart vertegenwoordigen en die krachten en middelen bundelen om de dienstverlening aan deze professionals te verbeteren.

Onze leden zijn actief in een internationale werkomgeving. Het is vanzelfsprekend dat je dat dan ook terugziet in een vakbond voor maritieme professionals. Mark Dickinson, General Secretary

Ook bij de algemene ledenvergadering van dit jaar komt het internationale karakter van Nautilus weer duidelijk naar voren. Dan is het thema 'wereldwijde industrie, wereldwijde werknemers, wereldwijde vakbond'.

10ann_women's_forum_2018_10pc.jpg
Nautilus vrouwenforum

Volgens General Secretary Mark Dickinson zijn de redenen om destijds een internationale maritieme vakbond op te zetten nog altijd onverminderd actueel.

'Onze leden zijn actief in een internationale werkomgeving. Het is vanzelfsprekend dat je dat dan ook terugziet in een vakbond voor maritieme professionals.

'Tien jaar geleden zorgde Nautilus International voor een sensatie door de eerste grensoverschrijdende vakbond te worden, en we zijn er trots op dat we nog altijd vooroplopen bij het ontwikkelen van nieuwe en betere manieren om onze leden te helpen, waar ter wereld ze ook actief zijn.

'Wat ik vandaag de dag zie, meer dan ooit: we zijn samen niet alleen sterker, maar ook beter uitgerust om onze leden te vertegenwoordigen – in een branche die de globalisering niet alleen heeft uitgevonden, maar laat zien wat het ware karakter ervan is.'

Nautilus bereidt zich voor op een jaar met vieringen, te beginnen op 15 mei.

 


Tags

Word vandaag nog lid van Nautilus